top of page

Поради батькам 

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

ЩО ВИ МОЖЕТЕ ЧЕКАТИ ВІД НАШОЇ ШКОЛИ ?

• доброзичливу атмосферу, яка сприяє участі вас в якості партнерів в освіті дитини;
• шанобливе доброзичливе ставлення з боку працівників школи;
• своєчасне і грамотне реагування на хвилюючі вас запитання;
• інформацію про те, як допомогти дітям виконувати домашні завдання і підтримувати навчання вдома.

ЩО ТАКЕ «УЧАСТЬ СІМ'Ї В ОТРИМАННІ ДІТЬМИ ОСВІТИ»?

Участь сім'ї - це активна участь родин і опікунів у шкільному житті дитини. Сім'я повинна бути партнером вчителів та інших працівників школи.
Навички, досвід і життєві обставини різних батьків або членів сім'ї різні. Тому кожен з нас по-різному бере участь, надає підтримку і доповнює освіту наших дітей.
Самий елементарний вид участі сім'ї - це подбати, щоб дитина щодня відвідувала школу, добре виспалась, з'їла корисний для здоров'я сніданок, і щоб вона була в школі в належному вигляді - шкільній формі.
Якщо у батьків є достатньо енергії і часу для добровільної допомоги школі або для роботи з батьківським комітетом, це є цінним внеском в роботу школи.
Якщо у батьків є можливість надавати добровільні пожертвування на здійснення цільових програм школи, це є цінним внеском в роботу школи.

ЗОЛОТІ ПРАВИЛА ДЛЯ БАТЬКІВ

• Знайте шкільні правила.
• Відвідуйте батьківські збори.
• Відвідуйте всі наради з приводу вашої дитини, на які вас запрошує школа.
• Зберігайте спокій, навіть якщо ви засмучені.
• Активно беріть участь у шкільному житті своєї дитини.
• Беріть участь у житті школи.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ДИТИНИ В МЕРЕЖІ

У вік комп’ютерних технологій окрім ігрової залежності, нашим дітям загрожують і інші проблеми. Наприклад, пов’язані з безпекою поведінки в мережі Інтернет. Більшість батьків абсолютно не знають, чим займаються їхні діти в мережі і з ким вони контактують. Між тим, Сгласно дослідженнями, проведеними в Україні, 27% дітей у віці від 6 до 17 років підтвердили, що з ними контактували незнайомці в Інтернеті. Але найнеприємніше — це те, що третина з них охоче пішли на контакт (вислали фотографію, інформацію про сім’ю). Насторожує той факт, що тільки 57% наших батьків цікавляться, які сайти відвідують їхні діти. Дані зарубіжних дослідників ще більш лякають: 9 з 10 дітей у віці від 8 до 16 років, активно користуються Інтернетом, наштовхувалися на порнографію онлайн. І близько 50% з них хоча б один раз піддавалися сексуальному домаганню. На жаль, на просторах Інтернету дитина не тільки спілкується з однолітками або знаходить корисну інформацію. Тут його також можуть ображати або залякувати. А ще з’явився такий вид шахрайства, як фішинг, спрямований на розкрадання особистих даних (наприклад, відомостей про банківський рахунок, номер кредитної картки або паролів). І дитина для злочинців — головний об’єкт. Тому, інструкція для батьків буде корисна, щоб спробувати максимально убезпечити своїх дітей від небезпек, пов’язаних з Інтернетом.

П’ЯТЬ ПРАВИЛ ДЛЯ БАТЬКІВ, ЯКІ ЗАЦІКАВЛЕНІ В БЕЗПЕЦІ СВОЇХ ДІТЕЙ

1. Додайте комп’ютер в загальній кімнаті — таким чином, обговорення Інтернету стане повсякденною звичкою, і дитина не буде наодинці з комп’ютером, якщо в нього виникнуть проблеми.

2. Використовуйте будильник, щоб обмежити час перебування дитини в Мережі — це важливо для профілактики комп’ютерної залежності.

3. Використовуйте технічні засоби захисту комп’ютера: функції батьківського контролю в операційній системі, антивірус та спам-фільтр.

4. Створіть «Сімейні інтернет-правила», які сприятимуть онлайн-безпеки для дітей.

5. Обов’язково обговорюйте з дітьми всі питання, які виникають у них в процесі використання Мережі, цікавтеся друзями з Інтернету. Вчіть критично ставитися до інформації в Інтернеті і не ділитися особистими даними онлайн.

Закон України про освіту. Ст. 59. Відповідальність батьків за розвиток дитини.

1. Виховання в сім'ї є першоосно­вою розвитку дитини як особистості.
2. На кожного з батьків покла­дається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток ди­тини.
3. Батьки зобов'язані:
— постійно дбати про фізичне здо­ров'я, психічний стан дітей, створю­вати належні умови для розвитку їхніх природних здібностей;
— поважати гідність дитини, вихо­вувати працелюбність, почуття добро­ти, милосердя;
— сприяти здобуттю дітьми освіти у закладах освіти або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповід­но до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;
— виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.

Конституція України. Ст. 52

Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.
Батьківські права та обов'язки но­сять конституційний характер. їхнє право на виховання дітей є переду­мовою здійснення обов'язків щодо виховання. Відмовитись від своїх прав та обов'язків батьки не можуть. Вони можуть їх втратити після суду.

Адміністративна відповідальність

Ст. 184, частина 1

систематичне ухилення від вико­нання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (при наявності підтверджуючих доку­ментів)

Ст. 184, частина 2

передбачена відповідальність за ті ж дії, які вчинені повторно протягом року після накладення адміністратив­ного стягнення до першої частини цієї статті (при наявності підтверджуючих документів)

Ст. 184, частина З

за вчинення неповнолітнім у віці від 14 до 16 років правопорушення, яке передбачає відповідальність згідно з Кодексом про адміністративні право­порушення.

Ст. 184, частина 4

До неповнолітніх, які не досягли 14—16 років і відповідно до статті 10 Кримінального кодексу не є суб'єкта­ми злочину і не можуть нести кримі­нальної відповідальності, застосову­ються примусові заходи виховного характеру, які передбачені ст. 11 Кримінального кодексу, а батьки не­суть адміністративну відпові­дальність.

— Батьки можуть нести адміністра­тивну відповідальність і за статтею 180 Кодексу — за доведення неповноліт­нього до стану сп'яніння (шляхом осо­бистого прикладу або психічного чи фізичного спонукання до вживання спиртних напоїв).

Якщо неповнолітній систематично втягувався в пияцтво дорослим, то ос­танній підлягає кримінальній відпові­дальності за ст. 208 Кримінального кодексу

10 заповідей для батьків

1. Не чекай, що твоє дитя буде таким, як ти або таким, як ти хочеш. Допоможи йому стати не тобою, а собою.
2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти для нього зробив. Ти дав йому життя, як він може віддячити тобі? Він дасть життя іншому, той - третьому, і це необоротний закон вдячності.
3. Не зганяй на дитяті свої образи, щоб в старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й пожнеш.
4. Не відносься до його проблем звисока. Життя дане кожному під силу і, будь упевнений, йому воно важке не менше, ніж тобі, а може бути і більше, оскільки у нього немає досвіду.
5. Не принижуй!
6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини - це його зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них - ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.
7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для свого дитяти. Муч, якщо можеш - але не робиш. Пам'ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все. 8. Дитя - це не тиран, який заволодіває всім твоїм життям, не лише плід плоті та крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в нім творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, в яких зростатиме не "наш", "свій" малюк, але душа, дана на зберігання.
9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужому малюку те, чого не хотів би, щоб робили твоєму.
10. Люби свою дитину будь-якою – неталановиту, неуспішну, дорослою. Спілкуючись з нею - радій, бо дитя - це свято, яке поки що з тобою.

       Агресивна дитина -  це не тільки батьківський смуток, загроза благополуччю дитячого колективу, але й нещасна дитина, яку ніхто не розуміє, не хоче приголубити й пожаліти.  Дитяча агресивність – ознака внутрішньої емоційної нестабільності, згусток негативних переживань, один зі способів психологічного захисту.

Такі діти використовують будь-яку можливість, аби штовхати, бити, щипати інших. Їхні вчинки часто мають провокаційний  характер.  Причини агресивності майже завжди зовнішні: сімейне неблагополуччя.  На жаль, багато дітей виховується в сім’ях, де агресивність проявляється у поведінці батьків. Іноді дорослі бувають надмірно поступливими й безпосередніми, коли діти проявляють агресивність у поведінці.

 

Агресія – це енергія подолання, боротьби, відстоювання своїх прав  та інтересів. Ця сила потрібна для того, щоб досягти своєї мети, протистояти перешкодам. Небажаною є не  сама агресія, а неприйнятні форми її прояву: звичка кричати, ображати  битися.

Як же можна вплинути на небажані прояви агресії у дитини?

  • Встановіть довірчі взаємини з дитиною; будьте доступним, чесним і послідовним; поважайте особистість дитини;

  • Спілкуючись із дитиною, залучайте її до такої діяльності, яка б зменшувала внутрішнє напруження і тривожність.

  • Постійно спостерігайте за поведінкою дитини, схильної до агресії, особливо під час звичної діяльності, коли можуть виникнути конфлікти, усуньте небезпечні предмети з поля діяльності дитини.

Пропонуйте швидкий позитивний зворотній зв'язок для прийнятих форм поведінки: ставте перед дитиною невеликі конкретні завдання їхньому виконанню.

  •  

Розділяйте оцінку поведінки дитини та оцінку її особистості.: «Я не вважаю тебе поганим, та вчинок твій – неправильний.

 

 

 

 

Якщо дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти.

Якщо дитина живе у ворожнечі, вона вчиться агресивності.

Якщо дитину висміюють, вона стає замкнутою.

Якщо дитина росте в докорах, вона вчиться жити з почуттям провини.

 

 

 

Якщо дитина росте в терпимості, вона вчиться сприймати інших.

Якщо дитину підбадьорюють, вона вчиться вірити в себе.

Якщо дитина росте в чесноті, вона вчиться бути справедливою.

Якщо дитина росте в безпеці, вона вчиться вірити в людей.

Якщо дитину підтримують, вона вчиться цінити себе.

Якщо дитина живе в розумінні та дружелюбності, вона вчиться знаходити любов у цьому світі.

Законодавство для батьків

Конституція України

Ст.52 Будь яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.
Батьківські права та обов’язки носять конституційний характер. Їхнє право на виховання дітей є передумовою здійснення обов’язків щодо виховання. Відмовитись від своїх прав та обов’язків батьки не можуть. Вони можуть їх втратити після суду.

Закон України про освіту

Ст. 59 Відповідальність батьків за розвиток дитини.
1. Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.
2. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
3. Батьки зобов’язані:
· постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їхніх природних здібностей;
· поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя;
· сприяти здобуттю дітьми освіти у закладах освіти або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;
· виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.

Кодекс про шлюб та сім’ю

Ст. 65 частина 2
Один із батьків, який проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на стосунки з нею. Той із батьків, при якому проживає дитина, не має права перешкоджувати іншому із батьків зустрічатися з дітьми і брати участь у їх вихованні.

Ст. 70
Підстава для позбавлення батьківських прав: батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо навчання і виховання дітей;
батьки зловживають батьківськими правами, жорстоко поводяться з дітьми ;
батьки шкідливо впливають на дітей своєю аморальною, антигромадською поведінкою;
батьки є хронічними алкоголіками та наркоманами.
Ст. 76
Для захисту інтересів дитини суд може прийняти рішення про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав і передачу дитини на опікування органу опіки і піклування. Воно може мати місце тоді, коли подальше перебування дитини у осіб, у яких вона знаходиться, загрожує її здоров’ю, вихованню і небезпечне для неї (дитина залишається без їжі, одягу, необхідного постійного догляду).

Адміністративна відповідальність

Адміністративна відповідальність батьків встановлена, виходячи із вимог КпАП за ухилення від виконання покладених законом обов’язків:
Ст. 184 частина 1
Систематичне ухилення від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (при наявності підтверджуючих документів)
Ст. 184 частина 2
Передбачена відповідальність за ті ж дії, які вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення до першої частини цієї статті (при наявності підтверджуючих документів)
Ст. 184 частина 3
За вчинення неповнолітнім у віці від 14 до 16 років правопорушення, яке передбачає відповідальність згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення.
Ст. 184 частина 4
До неповнолітніх, які не досягли 14 – 16 років і відповідно до статті 10 Кримінального кодексу не є суб’єктами злочину і не можуть нести кримінальної відповідальності, застосовуються примусові заходи виховного характеру, які передбачені Ст.11 Кримінального кодексу, а батьки несуть адміністративну відповідальність.
Батьки можуть нести адміністративну відповідальність і за статтею 180 Кодексу – за доведення неповнолітнього до стану сп’яніння (шляхом особистого прикладу або психічного чи фізичного спонукання до вживання спиртних напоїв).
Якщо неповнолітній систематично втягувався в пияцтво дорослим, то останній підлягає кримінальній відповідальності за статтею 208 Кримінального кодексу.

 

ПРАВИЛА ВНУТРІШНЬОГО РОЗПОРЯДКУ 

ДЛЯ УЧНІВ СЗШ №28

1. Прихід учня до школи:

- приходити до школи за 15 хвилин до початку занять, о 07.45

- У дверях необхідно пропускати вперед учителів, молодших школярів, батьків. Хлопці пропускають уперед дівчат.

- Якщо пропущено хоч один день занять, необхідно мати документ (1день— записка від батьків, 2 -3 і більше — довідка від лікаря).

2. Зовнішній вигляд:

- приходити до школи необхідно в чистій та випрасуваній одежі

- Зачіска повинна бути охайною. Із собою необхідно мати носовичок, гребінець, серветки (за бажанням)

- На уроки фізичної культури і на заняття в шкільні майстерні приносити відповідний одяг.

- Заборонено одягати в школу прикраси (браслети, каблучки, ланцюжки) та мобільні телефони. Навчальний заклад не несе відповідальності за пошкодження або втрату учнями коштовних прикрас, мобільних телефонів.

– Заборонено приходити в школу з макіяжем, пірсінгом, нафарбованими нігтями, з яскраво розфарбованим волоссям

3. Поведінка учня на уроках:

-- після першого дзвоника негайно зайняти своє місце у класі, тримати його в чистоті.

- Приготувати все необхідне для уроку на перерві: підручники, зошити, щоденник тощо.

- Коли вчитель заходить до класу, мовчки підвестися, привітатися з ним, сідати тільки після дозволу вчителя.

- За столом сидіти рівно, уважно слухати пояснення вчителя та відповіді учнів.

- Виходити відповідати зі щоденником. Відповідати голосно, не поспішаючи.

- Якщо хочеш поставити вчителю запитання або відповісти, підніми руку. З дозволу вчителя підведись і постав питання (дай відповідь).

- Не можна виправляти відповіді учнів без дозволу вчителя, підказувати. Під час уроку дотримуватися порядку, не залишати після себе на столі сміття, папір.

- Після дзвоника з уроку не підскакувати з місця, не кричати, виходити із класу спокійно, тільки з дозволу вчителя.

- Дотримуватись правил з техніки безпеки в навчальних кабінетах, спортивній залі та під час проведення позакласних заходів.

- Заборонено відкривати вікна в навчальних кабінетах (виключення: присутність і дозвіл вчителя).

- Заборонено користуватись мобільними телефонами під час навчально-виховного процесу.

- Не можна виходити з кабінету без дозволу вчителя під час навчально-виховного процесу (щоб отримати дозвіл, необхідно підняти руку і звернутися до викладача).

4. Поведінка учнів на перерві:

-- у класі на перерві залишаються тільки чергові, які провітрюють кімнату, готують кабінет до уроку.

- Чергові учні здійснюють вологе прибирання в навчальному кабінеті після 3 уроку.

- У приміщенні школи дотримуватися порядку, розмовляти спокійно. Не підніматися без необхідності на інші поверхи, не виходити зі школи. На сходах дотримуватися правого боку.

- Дбати про чистоту в школі. Заборонено сидіти на підвіконнях.

- Охайно ставитись до шкільного майна, підручників, особистих речей інших учнів, працівників школи

- Вітатися з робітниками школи, батьками та іншими дорослими.

- Після першого дзвоника на урок не затримуватися в коридорі.

- Заборонено учням бігати по коридорах , сходами, грати в приміщенні школи у рухливі ігри з м’ячем та іншими предметами.

5. Поведінка учнів поза школою.

-- Поводитися ввічливо.

- Сідати у міському транспорті тільки тоді, коли всі дорослі сіли, і є вільні місця.

- Бути уважними до дорослих, маленьких дітей, хворих,, літніх людей.

- Дбайливо ставитись до природи.

- Забороняється вживати алкогольні напої, наркотичні речовини, палити (на території школи та за її межами).

6. Загальні правила.

-- Учні школи зобов'язані старанно вчитися, зразково поводитись, брати участь у суспільному житті та суспільно корисній праці, виконувати правила внутрішнього розпорядку.

- Якщо учні заподіяли школі збитки, то вони відшкодовуються за рахунок батьків або осіб, що їх замінюють.

- Учні повинні дотримуватись правил дорожнього руху, обирати безпечний маршрут до школи та у зворотному напрямку. Учні перших класів здійснюють дорогу до школи (і в зворотному напрямку тільки у супроводі батьків, або осіб, що їх замінюють).

 

 

Як мотивувати дитину до навчання після канікул

Зовсім скоро пролунає шкільний дзвінок, але чи готова ваша дитина до наступного навчального року з контрольними роботами, творами, іспитами? Після довгого, неквапливого літа деякі діти потребують додаткового стимулу, щоб знову захотіти піти до школи, передчуваючи щось нове і цікаве. Ви можете заохотити дитину і зробити це у цікавій формі! Скористайтеся наступними десятьма мотиваційними порадами щодо навчання учнів, і ви неодмінно надихнете дитину на нові звершення.

 

Просто запитайте! Запитайте у дитини, що її може захопити і зацікавити, а також про існуючі, на її погляд, перешкоди. Будьте готові приділити достатньо часу, щоб дійсно вислухати її до кінця. Нехай дитина розповість, що в школі приваблює найбільше та викликає особливий інтерес. Зверніть на це увагу.

 

Проведіть «аукціон». Придбайте найпотрібніше шкільне приладдя: барвисті ручки, олівці, яскраві та незвичайні пенали, зошити з малюнками відомих і популярних серед дітей мультфільмів. Запросіть однокласників вашої дитини на ігровий «аукціон», на якому діти, використовуючи іграшкові гроші, зможуть брати участь в торгах і купувати ті речі , які найбільше сподобалися, щоб потім наповнити ними свій шкільний рюкзак.

 

Інтегруйте в життя дитини поп-культуру. Ознайомтеся з майбутньою навчальною програмою вашої дитини, рекомендованим списком літератури, який потрібно прочитати, цікавими темами, що будуть вивчати на уроках. Дізнайтеся: можливо, деякі художні твори були адаптовані кінематографами або шкільні предмети представлені в програмах на телебаченні (наприклад, ви можете подивитися науково-популярну передачу «Руйнівники легенд»). Придумайте розваги, як доповнення, до основного навчання дитини.

 

Відображайте діалог. Використовуйте спеціальну білу дошку або панель вашого холодильника, щоб поставити дитині запитання чи записати підбадьорливе і надихаюче висловлювання про перший тиждень нового навчального року. Напишіть, наприклад, так: «Ти познайомишся з новими однокласниками!» або запитайте його: «Хвилюєшся, що у тебе буде новий учитель?». У будь-який час ваша дитина може підійти до цієї дошки або панелі та написати відповідь, висловивши свої почуття, побоювання та хвилювання.

 

Інтер'єр дитячої кімнати. Нові образи стимулюють дітей, так чому б вам не оновити оформлення кімнати вашого учня? Змініть дизайн кімнати,переставте меблі та прикрасьте робоче місце пізнавальними наклейками на стіні, новим календарем або журнальним плакатом з його улюбленими музикантами.

 

Сприяйте позитивному настрою. Згадайте про шкільні досягнення дитини в минулому навчальному році: високі оцінки, призи на конкурсах або медалі за перемогу на спортивних змаганнях. Сконцентруйте свою увагу на її попередніх досягненнях, щоб пробудити бажання досягти успіху в новому навчальному році.

 

Дослідіть актуальні проблеми. Поговоріть з дитиною про нинішній стан школи. Наприклад, запитайте: «Кажуть, пропонують зменшити порції в їдальні та вилучити деякі продукти з меню?.. Чи вистачає у вас комп'ютерів?.. Яке освітлення у вашому класі?». Попросіть дитину висловити свою думку на різні нагальні проблеми, не лише особисті, а й ті, які стосуються школи. Бажано, щоб їй не захотілося залишитися осторонь, а взяти участь у позаурочних заходах і посильно допомогти школі.

 

Створіть «дерево досягнень». Придумайте «дерево досягнень», на яке ви зможете прикріплювати і демонструвати досягнення своєї дитини. Намалюйте на аркуші ватману дерево з численними коричневими гілками і виріжте жменьку «листя» з кольорового зеленого паперу. Кожного разу, коли дитина буде відчувати, що в процесі навчання вона чогось досягла, наприклад, успішно виступила на репетиції чи змогла вирішити складну геометричну задачу, вона може записати це на листочок і прикріпити на дерево. До кінця першого семестру його дерево буде схоже на вражаючу густу, пишну крону!

 

Ознайомтеся з територією школи. Якщо ваша дитина переходить у нову школу, відвідайте її влітку кілька разів. Прогуляйтеся спортивним майданчиком, на задньому дворі, подивіться, де що розташовано, увійдіть всередину будівлі (якщо вона буде відкрита) та пройдіться коридорами, загляньте в класи. Знайомство зі школою буде надзвичайно корисним і допоможе дитині трохи адаптуватися до нового середовища.

 

Будьте спокійні. Перед початком нового навчального року скажіть своїй дитині такі напутні слова: «Намагайся кожен день дізнаватися щось нове! І пам'ятай: кожен твій день неповторний!».

 

Існує безліч способів пробудити у вашої дитини зворушливе передчуття нового навчального року. Ці поради – лише тільки початок!

bottom of page